Edukacja pacjenta w unikaniu objawów bólowych okolic kręgosłupa
Odczuwane w okolicach kręgosłupa bóle są tym poważniejszą dolegliwością, że raz pokonane mają tendencję do nawrotów. Niestety sytuacje, w których pacjenci zgłaszają się do terapeuty i mówią, że pojawiające się bóle pleców, karku czy krzyża wróciły po długim czasie nieobecności, są bardzo częste. Czy zatem nie ma możliwości, aby zapobiegać tym nawrotom i już zawsze będziemy tylko oczekiwali na to, kiedy ponownie będzie się trzeba udać po pomoc do terapeuty? Na szczęście nie. Metoda McKenziego polega bowiem także na edukacji pacjentów w kierunku zapobiegania dalszym nawrotom bólu.
Strategiczny cel metody McKenziego – Zapobieganie nawrotom bólowym
Zapobieganie nawrotom bólowym w okolicach kręgosłupa jest wręcz strategicznym celem metody McKenziego. Właśnie temu tak naprawdę służy jeden z punktów leczenia pacjentów, czyli ich edukacja. Często w tym celu konieczne jest „przepracowanie” wraz z pacjentem wykonywania przez niego nawet najprostszych codziennych czynności, tak aby sposób ich wykonywania nie miał wpływu na przeciążenia kręgosłupa, a co za tym idzie na powstawanie bólu. Ubieranie się, mycie, schylanie, siedzenie… Te wszystkie, z pozoru zwyczajne czynności, które wykonuje każdy człowiek, jeżeli są robione w sposób, który nadwyręża kręgosłup, z czasem powodują odczuwanie bólu.
Edukacja pacjentów jest możliwa, dzięki dokładnej procedurze diagnostycznej w metodzie McKenziego, która pozwala na precyzyjne określenie przyczyn powstawania bólu, a także na wskazanie fragmentów kręgosłupa, w których doszło do mikrouszkodzeń mechanicznych lub do przeciążeń. Taka wiedza pozwala terapeucie wskazać pacjentowi ruchy, których powinien unikać oraz nauczyć go nowych schematów ruchowych, które umożliwią mu normalne funkcjonowanie. Z czasem ruchy te staną się dla pacjenta naturalne i z dużym prawdopodobieństwem pozwolą uniknąć przykrych sytuacji związanych z powrotem dolegliwości bólowych.