Leczenie bólu kręgosłupa cz. 2 – Utrata elastyczności kręgosłupa
W poprzednim wpisie dokładnie opisaliśmy metodę leczenia bólów w okolicach kręgosłupa spowodowanych uszkodzeniami w obrębie krążków międzykręgowych. Dziś zajmiemy się bólami, których przyczyną jest utrata naturalnej elastyczności oraz prawidłowej ruchomości kręgosłupa. Dolegliwości bólowe o takim podłożu najczęściej dotykają osoby, które uprawiają siedzący tryb życia oraz często przyjmują te same, jednostajne pozycje.
Indywidualnie dobrane ćwiczenia
Metoda McKenziego pozwala również na wyleczenie tego typu bólów kręgosłupa. Ich leczenie polega na stopniowym usuwaniu powstałych ograniczeń ruchomości. Jest to możliwe poprzez regularne wykonywanie indywidualnie dobranych ćwiczeń, które ma za zadanie stopniowe przywrócenie elastyczności tkanek. Całkowite odwrócenie tego typu zmian jest procesem długotrwałym, dlatego przy wykonywaniu ćwiczeń bardzo ważna jest konsekwencja i chęć pacjenta do samodzielnego wykonywania zaleconych ćwiczeń w domu.
Nawyki błędnej postawy
Zdarzają się jednak także przypadki cierpiących z powodu bólu osób, u których terapeucie nie udaje się wykryć żadnych poważniejszych problemów, a odczuwany przez nie ból jest spowodowany wadami postawy. Są to zazwyczaj osoby w młodym wieku, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Odczuwane przez nie dolegliwości bólowe najczęściej są umiejscowione między łopatkami. W ich przypadku, terapia polega głównie na edukacji, dotyczącej przyjmowania prawidłowej postawy ciała, dobrego dostosowywania oparcia fotela oraz niegarbienia się. W odwróceniu zaistniałych u nich zmian, niekiedy również pomaga wykonywanie specjalnych ćwiczeń, które mają za zadanie kształtowanie prawidłowego nawyku postawy.