Znaczenie indywidualnie dobranych ćwiczeń w metodzie McKenziego
W poprzednim wpisie na naszym blogu opisaliśmy mechanizmy powstawania dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Wspomnieliśmy przy tym, że w przypadku bólu kręgosłupa, którego przyczyną jest utrata przez niego naturalnej elastyczności oraz ruchomości bardzo ważnym elementem leczenia jest wykonywanie przez pacjentów indywidualnie dobranego ćwiczenia. Dziś poświęcimy trochę więcej uwagi temu zagadnieniu.
Przywrócenie naturalnej elastyczności kręgosłupowi
Głównym celem regularnego wykonywania zaleconego ćwiczenia jest przywrócenie kręgosłupowi jego naturalnej elastyczności oraz ruchomości, a co za tym idzie odwrócenie skutków pojawienia się bólu. Proces ten nie jest wcale taki łatwy i wymaga od pacjenta bardzo dużo konsekwencji i samozaparcia. Żeby bowiem dobrana terapia przyniosła zamierzone skutki, zalecone ćwiczenia muszą być wykonywane przynajmniej kilka razy dziennie. Z czasem, gdy odczuwany ból będzie już nieporównywalnie lżejszy, następuje oczywiście zmniejszenie częstości ćwiczeń i wystarczy ich wykonywanie jedynie rano i wieczorem. Na początku jednak następuje stopniowe przywracanie normalnej (tzn. naturalnej) elastyczności tkanek i częstotliwość wykonywania ćwiczeń musi być większa. Nie oznacza to jednak, że pacjent musi każdego dnia poświęcić kilka godzin na trudne i wyczerpujące ćwiczenia. Liczy się częstość ich wykonywania i zazwyczaj czynności te nie trwają w sumie dłużej niż kilkanaście minut dziennie.
Cel ćwiczeń
Kręgosłup tarci swoją elastyczność z powodu utrzymywania przez długie lata przez pacjentów jednostajnych i nienaturalnych dla kręgosłupa pozycji. Zalecone przez fizjoterapeutę z certyfikatem Instytutu McKenziego ćwiczenia, mają za zadanie odwrócić powstałe w taki sposób zmiany. Bardzo ważnym elementem tych ćwiczeń jest ich dobranie do konkretnego schorzenia pacjenta. Wykonywanie ogólnego zestawu ćwiczeń, który nie jest dostosowany do potrzeb pacjenta nie ma większego sensu, ponieważ nie pozwala na odwrócenie tych zmian.